تفاوت سی تی اسکن و پت اسکن چیست؟
تفاوت سی تی اسک و پت اسکن

تفاوت سی تی اسکن و پت اسکن با یکدیگر زیاد است و در کل برای مقاصد متفاوت تصویربرداری پزشکی به کار می‌روند. وقتی که پزشک اسکنی را که برای تشخیص بیماری شما مناسب است؛ تجویز می‌کند؛ شاید درباره نحوه عملکرد آن کنجکاو باشید.

همچنین در صورتی که به دنبال مرکز سی تی اسکن خصوصی در تهران هستید می توانید با مراجعه به مرکز تصویربرداری ولیعصر در شمال تهران از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و مجرب‌ترین پرسنل بهره مند شوید.

در این متن راهنمایی از تفاوت سی تی اسکن و پت اسکن را با هم آوردهایم که به شما درک درستی از اصول اولیه این روش‌های تصویربرداری می دهد.

 نحوه عملکرد سی تی اسکن (CT Scan)

سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) از فناوری اشعه ایکس (X-Ray) برای تهیه تصاویر از جزئیات بدن و اندم‌های داخلی بدن استفاده می‌کند. برای اسکن کل بدن با روش سی تی معمولاً بین پنج تا ده دقیقه زمان لازم است.

هزینه سی تی اسکن در مقایسه با روش‌های دیگر تصویربرداری مانند ام آر آی (MRI) و پت اسکن (PET Scan) کمتر است.

سی تی اسکن بدن را در معرض مقدار متوسطی از اشعه ایکس قرار می‌دهد. بنابراین این روش تصویربرداری برای کودکان یا زنان باردار توصیه نمی‌شود مگر این که ضروری باشد. همچنین سی تی اسکن سریع، بدون درد و کاملاً غیر تهاجمی است.

نحوه عملکرد پت اسکن (PET Scan)

پت اسکن (توموگرافی تابش پوزیترون) برای تشخیص و مراقبت دقیق انواع بیماری‌ها استفاده می‌شود. اسکن PET بیشتر برای تشخیص سرطان، مشکلات قلبی، اختلالات مغزی و مشکلات سیستم عصبی استفاده می‌شود.

پت اسکن از تصویربرداری مولکولی استفاده می‌کند. تصویربرداری مولکولی یک روش بسیار دقیق برای تشخیص بیماری در سطح سلولی و مولکولی است. اسکن PET با تزریق مقدار کمی ردیاب رادیواکتیو به جریان خون کار می‌کند که دستگاه پت اسکن می‌تواند از طریق تصاویر سه بعدی آن‌ها را تشخیص داده و تجزیه و تحلیل کند. َ

تکمیل اسکن به روش PET بین 2 تا 4 ساعت طول می‌کشد و به طور قابل توجهی گران‌تر از سی تی اسکن است. قرار گرفتن در معرض اشعه یک دستگاه پت اسکن تقریباً مشابه اشعه ایکس است. اسکن PET در تجزیه و تحلیل فرآیندهای بیولوژیکی بدن و تشخیص آسیب شناسی مانند سرطان در مراحل اولیه بسیار عالی است.

تفاوت‌های عمده سی تی اسکن و پت اسکن

تفاوت‌ عمده و اساسی سی تی اسکن و پت اسکن، استفاده از عوامل ایجاد کننده کنتراست تصویر است. دستگاه پت اسکن از مقداری مواد رادیواکتیو به عنوان تولید کننده کنتراست تصویر استفاده می‌کند. در حالی که این نقش را در دستگاه سی تی اسکن اغلب حاجب یددار (ICA) ایفا می‌کند. این داروها از طریق IV تزریق می‌شوند و در سراسر جریان خون حرکت می کنند. 

تفاوت دیگر سی تی اسکن و پت اسکن این است که سی تی اسکن تصاویر دو بعدی از بدن تولید می‌کند، در حالی که پت اسکن تصاویری سه بعدی از اندام های بدن ارائه می‌دهد.

در این متن توانستید با تفاوت‌های سی تی اسکن و پت اسکن و نحوه عملکرد کلی آن‌ها آشنا بشوید. حتماً توجه کنید که انتخاب نهایی بین این دو روش تصویربرداری با توجه به نظر پزشک شما بر اساس نیاز درمانی شما می‌باشد. 

برچسب‌ها:

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

5 دیدگاه ها

  • مجتمع پزشکی صدر

   سلام بله. برای مشاهده خدمات تصویربرداری مرکز سی تی اسکن صدر می توانید اینجا را کلیک کنید.
   همچنین به صورت شبانه روزی می توانید با شماره 79184000- 021 تماس بگیرید.

 1. ریحانه

  سلام وقتتون بخیر
  دستگاه سی تی اسکن سه بعدی است اصلا یکی از فرق هاش با رادیولوژی همینه
  بعد شما تو مقاله ذکر کردید دو بعدی است؟

یک دیدگاه بنویسید