ام آر ونوگرافی یا ام آر وی (MRV) چیست؟
ام آر ونوگرافی

ونوگرافی تشدید مغناطیسی (Magnetic resonance venography) که به‌صورت مخفف با عنوان ام آر ونوگرافی یا ام آر وی (MRV) نامیده می‌شود؛ یک آزمایش تصویربرداری است که به کمک یک آهنربای بزرگ و فرکانس‌های رادیویی به مشاهده دقیق وریدهای بدن کمک می‌کند.

در این روش، پیش از استفاده از دستگاه ام آر آی لازم است ماده حاجب به‌صورت داخل وریدی تزریق شود. این ماده باعث می‌شود وریدهای بدن، با وضوح زیادی به تصویر کشیده شوند. بدین‌شکل، پزشک می‌تواند بسیاری از مشکلات وریدی مانند ترومبوز وریدی عمقی را به سرعت تشخیص دهد.

کاربردهای ام آر ونوگرافی چیست؟

ام آر ونوگرافی یا ام آر وی، به ارزیابی جریان خون در وریدها یا سیاهرگ‌ها کمک می‌کند. بدین‌شکل، می‌تواند لخته شدن خون یا سایر ناهنجاری‌ها در وریدها را تشخیص دهد.

اگرچه بیشتر بیماری‌های جدی عروق خونی، مانند سکته مغزی و حمله قلبی، ناشی از مشکلات شریان‌ها هستند؛ اما مشکلات وریدها نیز خطرات زیادی دارند و باید به سرعت تشخیص و درمان شوند. برخی از این مشکلات که با ام آر وی قابل تشخیص هستند، عبارتند از:

 • ناهنجاری‌های ساختاری وریدهای مغز یا مشکلات جریان خون در آن‌ها
 • ناهنجاری‌های وریدی رشدی در نوزادان
 • ترومبوز ورید عمقی در اثر ایجاد لخته خون در وریدهای هر قسمت از بدن، به‌خصوص پاها و ریه‌ها
 • ترومبوز ورید مغزی در اثر ایجاد لخته خون در وریدهای مغز به جای سرخرگ‌ها
 • افزایش فشار خون داخل جمجمه‌ای در اثر گرفتگی وریدهای مغز در صورتی که در تصاویر ام آر آی مغز قابل تشخیص نباشد.

علاوه بر این، گاهی ساختار مغز یک نوزاد در حال رشد یا یک نوزاد خردسال ممکن است آنطورکه انتظار می‌رود ظاهر نشود. در این شرایط، انجام mrv مغز می‌تواند به تشخیص جریان خون یا ساختار غیرطبیعی وریدها به‌عنوان یک عامل احتمالی کمک کند.

ام آر ونوگرافی

محدودیت‌ها و خطرات ام آر ونوگرافی

دستگاه ام آر آی از آهنربا استفاده می‌کند. بنابراین اگر دستگاه فلزی مانند ضربان‌ساز قلب، پروتز زانو، گیره آنوریسم و غیره در بدن شما کاشته شده باشد، نمی‌توانید این روش را انجام دهید. زیرا خطر جابه‌جایی و اختلال در عملکرد آنها وجود دارد.

کسانی‌که مشکل کلاستروفوبیا با تنگناهراسی دارند، ممکن است نتوانند فضای تونل‌مانند دستگاه ام آر آی را تحمل کنند. معمولا از قبل به این افراد آرامبخش داده می‌شود.

با وجود بی‌خطر بودن و حداقل عوارض ام آر آی برای خانم‌های باردار، اما ام آر ونوگرافی نیاز به تزریق ماده حاجب دارد. این مسئله ممکن است به جنین آسیب برساند. پس اگر باردار هستید، حتما از قبل اطلاع دهید.

یکی دیگر از خطرات این روش، واکنش آلرژیک به ماده حاجب است. البته این واکنش معمولا خفیف و به راحتی با دارو قابل کنترل است.

ام آر وی برای چه افرادی انجام می‌شود؟

معمولاً ام آر ونوگرافی به تشخیص پزشک و برای افرادی‌که علائم مشکلات وریدی مانند موارد زیر دارند، انجام می‌شود:

 • تورم شدید و بی‌دلیل اندام‌ها، به‌خصوص دست‌ها و پاها
 • سردرد یک‌طرفه و ضربان‌دار
 • سردرد ناگهانی
 • تشنج
 • استفراغ
 • سرگیجه
 • فراموشی

نحوه انجام MRV

ازآنجایی‌که نیاز به تزریق ماده حاجب دارد، ممکن است لازم باشد که از 6 تا 8 ساعت قبل ناشتا باشید.

رادیولوژیست تزریق داخل وریدی ماده حاجب را انجام می‌دهد و تکنسین به شما کمک می‌کند تا روی تخت دستگاه دراز بکشید.

جهت ارسال و دریافت امواج رادیویی، تکنسین سیم‌پیچ‌هایی روی سر شما قرار می‌دهد. برای تصویربرداری، تخت به‌صورت خودکار وارد بخش تونل‌مانند دستگاه می‌شود. در این حین، باید کاملا ثابت بمانید تا واضح‌ترین تصاویر حاصل شوند. پس از تهیه تصاویر و اطمینان رادیولوژیست از کیفیت مناسب آنها، تخت از داخل دستگاه خارج شده و می‌توانید از روی آن بلند شوید.

کل فرآیند ام آر وی ممکن است 45 تا 60 دقیقه طول بکشد.

مراقبت‌های ضروری بعد از ام آر وی

بعد از انجام ام آر ونوگرافی می‌توانید بلافاصله فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. معمولا فقط توصیه می‌شود که آب فراوان بنوشید تا ماده حاجب سریع‌تر از طریق کلیه‌ها دفع شود. همچنین اگر در دوران شیردهی هستید، لازم است 24 ساعت از انجام این کار صرف نظر کنید.

نحوه تفسیر جواب ام آر ونوگرافی

اصولا رادیولوژیست یا همان پزشک متخصص سونوگرافی و رادیولوژی، تصاویر را تجزیه و تحلیل و تفسیر می‌کند. سپس گزارش آن را برای پزشک معالج شما ارسال می‌کند. در نهایت، پزشک طبق نتایج بدست‌آمده برای روند درمان شما تصمیم می‌گیرد.

برچسب‌ها:

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

درباره ام آر آی سینه بیشتر بدانید

درباره ام آر آی سینه بیشتر بدانید

ام آر آی سینه یا همان ام آر ماموگرافی، از دستگاه MRI برای تولید تصاویر دقیق از بافت پستان استفاده می‌کند. ازآنجایی‌که می‌تواند ناهنجاری‌هایی را که ماموگرافی یا سونوگرافی سینه نمی‌توانند تشخیص دهند را شناسایی کند؛ برای غربالگری زنانی ‌که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه هستند، یک روش مطلوب محسوب می‌شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید