نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG) چیست؟
نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (QEEG)

نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (qEEG) روشی است که EEG ثبت شده را از طریق ضبط چند الکترود با استفاده از رایانه پردازش می‌کند. این داده‌های EEG چند کاناله با الگوریتم‌های مختلف پردازش شده و داده‌های دیجیتالی به صورت آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند.

EEG پردازش شده معمولاً به صورت نقشه‌های رنگی عملکرد مغز تبدیل شده که “نقشه مغزی” نامیده می‌شود. EEG و اطلاعات qEEG حاصل شده را می‌توان توسط متخصصان به عنوان یک ابزار بالینی برای ارزیابی عملکرد مغز و پیگیری تغییرات عملکرد مغز به دلیل مداخلات مختلف مانند نوروفیدبک یا دارو، تفسیر و استفاده کرد.

تهیه نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی (qEEG) یکی از خدمات تخصصی کلینیک مغز و اعصاب مجتمع صدر تهران است که زیر نظر برترین متخصصان کشور انجام می‌گیرد.

کاربردهایqEEG یا نقشه مغزی چیست؟

از qEEG در آزمایش‌های روانشناسی مختلفی از جمله نوروفیدبک، بیوفیدبک، داروها و مداخلات شیوه زندگی استفاده می‌شود. همچنین نقشه مغزی می‌تواند به پزشکان و روانشناسان در تشخیص انواع اختلالات کمک کند. از جمله این اختلالات، عدم انعطاف پذیری شناختی، اختلالات اضطرابی، تمایلات و اختلالات تکانشگری را می توان نام برد.

تجزیه و تحلیل qEEG به پزشکان کمک کرده تا بیشترین اطلاعات را از طریق اسکن‌های منظم EEG به دست آورند. این تجزیه و تحلیل سبب دسترسی به درمان‌های موثرتری برای شرایط عصبی مختلف شده است

قبل از مراجعه برای جلسات qEEG چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

یک جلسه نقشه مغزی معمولاً به مدت یک ساعت به طول می‌انجامد. جلسات qEEG غیر تهاجمی بوده و شما را ملزم می‌کنند که روی یک صندلی راحت بنشینید. شما هم یک کلاه روی سر خود و یک گیره گوش روی هر یک از گوش‌های خود قرار می‌دهید. پزشک همچنین یک سنسور را به ساعد شما می‌چسباند.

برای جلسات qEEG قبل از مراجعه به کلینیک مغز و اعصاب صدر، یکی از بهترین کلینیک مغز و اعصاب تهران، باید نکات زیر را رعایت کنید:

  • شب قبل از مراجعه خواب مناسب و کافی داشته باشید و از مصرف داروهای خواب آور پرهیز کنید.
  • در زمانی ;i هوشیاری کامل دارید؛ مانند صبح‌ها مراجعه کنید. همچنین قبل از مراجعه یک وعده غذایی سالم شامل پروتئین مصرف کنید.
  • موهای خود را چندین بار با شامپوی خنثی بشویید و از موارد نرم کننده یا ژل‌های حالت دهنده استفاده نکنید.
  • لنزهای چشمی را قبل از جلسه جدا کنید، زیرا ممکن است باعث پلک زدن بیش از حد چشم شوند و بر نتایج آزمایش تأثیر بگذارند.
  • نکات تکمیلی با توجه به وضعیت شما توسط پزشک متخصص توضیح داده خواهد شد.

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید