همه نکات سونوگرافی بارداری
سونوگرافی بارداری

در طول سونوگرافی بارداری، اطلاعات ارزشمندی در اختیار پزشک قرار می‌گیرد. پزشک می‌تواند رشد جنین شما را تحت نظر داشته باشد، ناهنجاری‌ها را تشخیص دهد، تاریخ زایمان شما را پیش بینی کرده و همچنین موقعیت و جنسیت جنین را مشخص کند.

اگر در ماه‌های اول بارداری هستید، حتماً به بهترین مرکز سونوگرافی در تهران یا شهر خود مراجعه کنید. برخورداری از بهترین متخصصان زنان و دستگاه‌های سونوگرافی در این دوران برای سلامت شما و فرزندانتان بسیار حیاتی است.

در این مقاله برای آماده سازی بهتر شما برای این دوران مهم، ما رایج‌ترین انواع سونوگرافی بارداری را هفته به هفته آماده کرده‌ایم.

سونوگرافی های اولیه دوران بارداری (قبل از 12 هفته)

سونوگرافی اولیه بارداری، معمولاً در هفته شش تا دوازدهم بارداری انجام می‌شود. با مراجعه به بهترین مرکز سونوگرافی بارداری در تهران یا شهر خود، در این مرحله می‌توانید از وجود یک یا چند جنین، زنده بودن، اندازه مناسب و موقعیت صحیح جنین آگاه شوید.

سونوگرافی بارداری در هفته 12 تا 14

در این دوران تمام اندام‌ها و ساختارهای اصلی در جنین شکل گرفته‌اند و زمان مناسبی برای اولین ارزیابی دقیق آناتومی جنین است. برخی از ناهنجاری‌های ساختاری عمده ممکن است در این زمان تشخیص داده شود.

همچنین اطلاعاتی مانند تاریخ تولد، “طول تاج گردن” (اندازه گیری از سر تا پایین)، تعداد نوزادان در رحم و ضربان قلب جنین، مشخص می‌شود.

سونوگرافی در هفته 14 تا 20

یکی از مهمترین دوران بارداری است. پس حتماً با مراجعه به بهترین مرکز سونوگرافی بارداری در تهران یا شهر خود از مهارت متخصص و کیفیت دستگاه اولتراسوند مطمئن شوید. در این دوران Nuchal Translucency ارزیابی می‌شود که برای غربالگری سندرم داون و سایر ناهنجاری‌های کروموزومی در اوایل بارداری استفاده می‌شود.

در طول این دوره، پزشک ضربان قلب نوزاد شما و ناهنجاری‌هایی را در مغز، قلب، کلیه‌ها و کبد آن‌ها بررسی می‌کند. همچنین نقایص مادرزادی را بررسی و سطح مایع آمنیوتیک را اندازه گیری می‌کند. احتمالاً جنسیت نوزاد نیز در این دوره مشخص می‌شود.

تفسیر تصویر حنین با سونوگرافی بارداری

سونوگرافی بارداری در هفته 20 تا 22

اسکن سه ماهه میانی یکی از مهم‌ترین اسکن‌های دوران بارداری است. این زمان عالی برای تشخیص ناهنجاری جنین است. مسائل دیگر مانند محل جفت و رشد جنین نیز مورد ارزیابی قرار می گیرد.

اگر به بهترین مرکز سونوگرافی بارداری تهران یا شهرستان‌ها مراجعه کرده باشید با سونوگرافی چهار بعدی می‌توانید تصاویر و کلیپ های ویدیویی کوتاه را مستقیماً به تلفن خود ارسال کنید تا با خانواده و دوستان به اشتراک بگذارید.

سونوگرافی های پس از هفته 26

سونوگرافی‌های انجام شده پس از هفته 26 بارداری در درجه اول برای ارزیابی رشد و سلامت جنین است. معمولاً برای افرادی که ریسک بالایی دارند؛ انجام سونوگرافی در این دوره توصیه می‌شود. اما نظر قطعی به عهده پزشک متخصص زنان شما است. آناتومی جنین نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

چند جلسه سونوگرافی در دوران بارداری بی خطر است؟

اگرچه سونوگرافی در محیط‌های پزشکی ایمن است، اما ممکن است بافت‌ها را گرم کرده یا حباب ایجاد کند. هنگامی که سونوگرافی خارج از نیاز پزشکی با متخصصان غیر آموزش دیده انجام شود، اثرات طولانی مدت گرم شدن بافت‌ها یا کاویتاسیون ممکن است اتفاق بیفتد.

هنگامی که اولتراسوند برای اهداف پزشکی استفاده می شود، برای شما و نوزاد شما بی‌خطر است. اگرچه سونوگرافی نیازی به اشعه ندارد، اما فقط یک متخصص آموزش دیده که بتواند نتایج را با دقت تفسیر کند باید آنها را انجام دهد. پس توصیه می‌کنیم حتماً به معتبرترین و بهترین مرکز سونوگرافی بارداری در تهران و شهر خود مراجعه کنید.

شما می‌توانید با مراجعه به مجتمع پزشکی صدر همزمان از بهترین متخصصان زنان و زایمان و مجهزترین و بهترین مرکز سونوگرافی در تهران بهره مند شوید.

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

تفسیر سونوگرافی چگونه است؟

تفسیر سونوگرافی چگونه است؟

ممکن است پس از دریافت نتایج سونوگرافی، سوالات حل نشده‌ای داشته باشید. به‌همین‌دلیل، در این مطلب قصد داریم اطلاعات اولیه‌ای در مورد نحوه تفسیر سونوگرافی به شما ارائه دهیم.

درباره سونوگرافی شکم و لگن بیشتر بدانید

درباره سونوگرافی شکم و لگن بیشتر بدانید

سونوگرافی شکم و لگن یک نوع تصویربرداری غیرتهاجمی است که از امواج اولتراسوند برای ایجاد تصاویری از اندام‌ها و ساختارهای داخل شکم و لگن استفاده می‌کند. سونوگرافی شکم یک ابزار تشخیصی رایج است که می‌تواند به تشخیص مشکلات مختلف مانند تومور، کیست و عفونت کمک کند.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید