مرکز رادیولوژی و رادیوگرافی

در مرکز رادیولوژی مجتمع پزشکی صدر که از بهترین و مجهزترین مراکز رادیولوژی پزشکی شمال تهران به شمار می‌رود انواع خدمات رادیولوژی انجام می‌شود که برطرف کننده بیشتر نیازهای پزشکی است.

توصیه می‌کنیم قبل از مراجعه به مرکز رادیولوژی صدر این صفحه را مطالعه بفرمایید.

رادیولوژی و رادیوگرافی شاخه‌ای از علم پزشکی و تصویربرداری پزشکی است که به کمک دستگاه رادیولوژی و تابش امواج مانند اشعه ایکس، صوتی، مغناطیسی و رادیواکتیو می‌توان درون بدن را به رشته تصویر در آورد. این تصاویر خام را می‌توان بر روی نگاتیو چاپ و سپس آن را تحلیل و بررسی کرد. تصویر چاپ شده عموماً سیاه و سفید است. در صورت لزوم می‌توانید رادیوگرافی یا رادیولوژی را به صورت رنگی تهیه کنید. رادیوگرافی و رادیولوژی رنگی با خوردن نوعی ماده حاجب (رنگی) حاصل می‌شود تا ناحیه مورد نظر بهتر دیده شود. بهترین مرکز رادیولوژی شمال تهران، مجتمع پزشکی صدر آماده انجام خدمات رادیولوژی و رادیوگرافی به مراجعین عزیز و ارجمند است.

مرکز رادیولوژی مجتمع پزشکی صدر

تشخیص به موقع و دقیق گام مهمی در برطرف کردن بیماری است. هنگامی که ستون فقرات دچار مشکل شود به کمک رادیوگرافی می‌توان محتوای کلی ستون فقرات را مشاهده کرد. بهترین مرکز رادیولوژی شمال تهران، مرکز تصویربرداری مجتمع پزشکی صدر نام دارد. بخش تصویربرداری پزشکی مجتمع صدر همان مرکز جامع تصویربرداری ولیعصر می‌باشد. در واقع مرکز رادیولوژی صدر جزو با سابقه‌ترین و شناخته شده‌ترین مراکز تصویربرداری در شمال تهران است.

خدمات عمومی و تخصصی مرکز رادیولوژی مجتمع صدر تهران

مرکز رادیولوژی صدر یکی از مجهزترین و بهترین مراکز رادیولوژی در تهران به شمار می‌آید. این مرکز رادیولوژی با مجهزترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های رادیولوژی ارائه دهنده انواع خدمات عمومی و تخصصی به شما عزیزان است.

خدمات تخصصی مرکز رادیولوژی صدر

ALIGNMENT (الایمنت ویو): ستون فقرات از کف سر آغاز شده و تا انتهای کمر ادامه دارد. در واقع ستون فقرات شامل مهره‌های گردن، قفسه سینه، مهره‌های کمر، مهره‌های خارجی و دنبالچه است. انحراف و آسیب در هر بخش نیاز به رادیولوژی الایمنت و یا رادیوگرافی دارد. با رادیولوژی الایمنت می‌توان انحراف پاها را تشخیص داد. همچنین بخش‌های مفصل لگن، مچ پا و زانو را تصویر برداری کرد. به کمک تصویر برداری نوع و میزان اختلال اندام تحتانی فرد نیز مشخص می‌شود.

Total spine (فول اسپاین): رادیولوژی فول اسپاین یکی از تکنیک‌ها برای بررسی اسکولیوز و انحرافات ایجاد شده در ستون فقرات است. در حقیقت در رادیولوژی فول اسپاین کل ستون فقرات گردنی، پشتی و کمری به صورت رخ و نیم رخ دیده می‌شود. همچنین شدت انحراف و زاویه آن را نشان می‌دهد. اسکولیوز و انحراف ستون فقرات می‌تواند مادرزادی یا ناشی از عوامل محیطی مانند نشستن نادرست روی صندلی، حمل اشیای سنگین مانند کیف و کوله پشتی دانش آموزان به صورت یک طرفه باشد. عادت‌های نادرست نام برده شده در بلند مدت باعث ایجاد انحراف در راستای ستون فقرات می‌شود. مرکز رادیولوژی صدر با تصویر برداری دقیق و پیشرفته به پزشک کمک می‌کند تا با تشخیص دقیق، درمان را آغاز کند.

درباره بخش

پزشکان بخش

دکتر مهروز ملک
دکتر محمد رضا نیرومند

دکتر ظهیری

دکتر نیرومند

اطلاعات

مکان

مرکز تصویربرداری ولیعصر

شماره تلفن

79814000 – 021

تعداد پزشک

3 پزشک

روزهای کاری

شبانه روزی

مرکز رادیولوژی مجتمع پزشکی صدر

خدمات عمومی مرکز رادیولوژی صدر

رادیوگرافی سر:

یکی از خدمات مرکز رادیولوژی صدر، ارائه تصویر از سر و جمجمه است. از رادیوگرافی سر برای تشخیص تومور، عفونت، شکستگی و آسیب‌های استخوانی، بررسی سینوس‌های بینی و غدد درون ریز استفاده می‌شود.

رادیوگرافی همه اندام‌ها:

رادیوگرافی اندام‌های مختلف بدن برای یافتن علت درد اندام‌ها، در رفتگی مفاصل، شکستگی استخوان، نحوه رشد استخوان‌ها و اشیای خارجی (مانند تکه‌های شیشه‌ای یا فلزی) استفاده می‌شود. همچنین تشخیص انواع بیماری‌ها مانند آرتروز، عفونت، تومور و غده امکان پذیر است.

رادیوگرافی ستون فقرات:

ستون فقرات مهم‌ترین عضو بدن است که در مرکز رادیولوژی صدر تصویری دقیق و با کیفیت از مهره‌های ستون فقرات اعم از ساکروم، توراسیک، گردن و قسمت ستون فقرات کمری خارجی انجام می‌شود.

انواع رادیولوژی

رادیولوژی انواع مختلفی دارد که نوع اول آن در مرکز رادیولوژی مجتمع صدر تهران، ارائه می‌شود. انواع رادیولوژی عبارتند از:

رادیولوژی تشخیصی:

در مرکز رادیولوژی صدر رادیولوژی تشخیصی به شش دسته تقسیم می‌شود:

  • رادیوگرافی: از طریق تابش اشعه ایکس به بدن، ستون فقرات و استخوان‌های درون بدن مورد بررسی قرار می‌گیرند.
  • فلوروسکوپی: با بلعیدن ماده رادیو اکتیو اعضای بدن مانند قلب، روده، دستگاه ادراری، توده‌ها و رگ‌های خونی به تصویر در می‌آیند.
  • سونوگرافی: با استفاده از امواج صوتی تصاویری از بافت بدن، رحم، پروستات، سینه و همچنین جنین به دست می‌آید.
  • سی تی اسکن: سی تی اسکن یا توموگرافی نوعی نوعی تصویر برداری سه بعدی از بافت‌های درونی بدن است.
  • ماموگرافی: برای تشخیص ناهنجاری‌های بافت پستان و تصویر برداری از تومورهای بافت سینه از ماموگرافی استفاده می‌شود.
  • ام آر آی (MRI): از طریق میدان مغناطیسی عکس از زوایای مختلف بدن و بافت‌ها تهیه می‌شود.

رادیولوژی مداخله‌ای:

رادیولوژی مداخله‌ای نوع دیگری از رادیولوژی است که جایگزین جراحی می‌شود. در واقع رادیولوژی مداخله‌ای برای مواردی همچون از بین بردن انسداد عروق خونی، از بین بردن لخته خون از طریق قرار دادن استنت، درمان آنوریسم، بیوپسی (نمونه برداری)، درمان کمر دردهای مزمن و پیشگیری از خونریزی (آمبولیزاسیون عروق) کاربرد دارد. همچنین از رادیولوژی مداخله‌ای برای قرار دادن لوله‌های تغذیه به نام گاستروستومی (Gastrostomy) یا لوله G استفاده می‌شود که راه مصنوعی به معده باز شده تا بیمار توانایی غذا خوردن را پیدا کند.

رادیولوژی درمانی (رادیوتراپی):

رادیولوژی درمانی بیشتر برای افراد سرطانی استفاده می‌شود که در واقع یک روش درمانی به شمار می‌آید. بسته به نوع بیماری، میزان پیشرفت، علائم و اهداف مورد نظر از درمان روش‌های مختلف رادیوتراپی استفاده می‌شود.

تصویر رادیوگرافی ستون فقرات

آمادگی برای انجام رادیولوژی در مرکز رادیولوژی صدر

پس از گرفتن نوبت از بهترین مرکز رادیولوژی شمال تهران در وقت تعیین شده همراه با نسخه پزشک معالج مراجعه کنید. سپس باید فرم اطلاعات شخصی و رضایت نامه را پر کنید. در نهایت لباس مخصوص تصویر برداری به متقاضی داده می‌شود. برای انجام تصویر برداری در مرکز رادیولوژی صدر با توجه به ناحیه مورد نیاز برای تصویربرداری از چند ساعت قبل چیزی نخورید تا تصویر برداری به صورت دقیق انجام شود.

زمان ناشتا بودن توسط مرکز رادیولوژی صدر به شما اطلاع داده خواهد شد. بهتر است از خوردن غذاهای چرب، سنگین و نفاخ خودداری کنید. مصرف نوشیدنی‌های کافئین دار از 12 ساعت قبل ممنوع بوده اما نوشیدن آب مشکلی ندارد.

برای انجام رادیولوژی نواحی کمر، روده‌ها باید تخلیه شده باشد، از این رو از قبل داروی مسهل تجویز شده مصرف کنید. همراه داشتن هرگونه زیور آلات، فلز و سمعک ممنوع است. اگر ایمپلنت فلزی در بدن قرار دارد از قبل به مسئول رادیولوژی اطلاع دهید.

آمادگی برای انجام رادیوگرافی در مرکز رادیولوژی صدر

پس از تجویز رادیوگرافی توسط پزشک معالج در وقت تعیین شده به مرکز تصویر برداری صدر مراجعه کنید. برای انجام رادیولوژی در بهترین مرکز رادیولوژی شمال تهران فرم اطلاعات را باید پر کنید. در فرم مربوطه هرگونه حساسیت دارویی را قید کنید. با توجه به نوع رادیوگرافی تجویز شده باید چند ساعت قبل از انجام رادیولوژی ناشتا باشید.

مدت زمان ناشتا بودن توسط مرکز رادیولوژی صدر معین می‌شود. در صورتی که رادیوگرافی در حوالی کمر است باید از روز قبل از داروهای مسهل استفاده کنید. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتماً آن را با پزشک در میان بگذارید. در صورتی که شرایط بیمار حاد باشد می‌توان بدون آمادگی قبلی رادیوگرافی ساده تهیه کرد.

معایب رادیولوژی

به دلیل اینکه در رادیولوژی از اشعه‌ها برای تصویربرداری استفاده می‌شود قبل از انجام رادیولوژی شرایط بیمار سنجیده می‌شود. در صورتی که باردار هستید به پرسنل مرکز رادیولوژی صدر اطلاع دهید.

عموماً انجام رادیولوژی برای زنان باردار ممنوع است. زیرا رادیولوژی باعث بروز ناهنجاری‌ها در جنین می‌شود. در صورت لزوم و امکان برای زنان باردار روش‌های دیگری جایگزین رادیولوژی خواهد شد. در کل مزایای رادیولوژی بیش از معایب آن است. تنها در صورتی که پزشک معالج صلاح بداند رادیولوژی تجویز خواهد شد.

تحلیل و تفسیر نتایج رادیولوژی و رادیوگرافی

تفسیر نتایج رادیولوژی و رادیوگرافی به عهده رادیولوژیست است. در صورت تمایل می‌توانید از رادیولوژیست‌های با تجربه بهترین مرکز رادیولوژی شمال تهران، مجتمع پزشکی صدر برای تحلیل تصاویر و ارائه مشاور پزشکی کمک بگیرید.

پزشکان با تشخیص دقیق شما را در تشخیص علت بیماری و درمان آن یاری می‌کنند. می‌توانید به قسمت “پزشکان ما” در سایت مراجعه کنید. از لیست پزشکان و متخصصان تصویربرداری و مشاهده سوابق آن‌ها اطلاعات لازم را کسب کنید.

بهترین مرکز رادیولوژی شمال تهران

در مرکز رادیولوژی صدر که از بزرگ‌ترین و مجهزترین مرکز پزشکی و غیر بیمارستانی شمال تهران به شمار می‌آید انواع خدمات رادیولوژی عرضه می‌شود که برطرف کننده بیشتر نیازهای پزشکی است. بیشتر بیمه‌های مطرح طرف قرارداد با ما بوده که به راحتی می‌توانید به صورت تلفنی و یا اینترنتی نوبت بگیرید.

انجام رادیولوژی و رادیوگرافی با توجه به بخش‌هایی مورد نیاز تصویربرداری، با سرعت و دقت بالا انجام می‌شود. جواب رادیولوژی در همان روز یا چند روز بعد آماده شده که می توانید از طریق بخش “جواب دهی آنلاین” نتایج را مشاهده بفرمایید.

مقالات زیر را از دست ندهید

ارتباط با ما 

تهران، اتوبان صدر، ابتدای خیابان قلندری جنوبی، پلاک 21

79184000 – 021

info@sadr-mc.com