فلوروسکوپی چیست؟ مزایا و معایب آن
فلوروسکوپی چیست

فلوروسکوپی (Fluoroscopy) نوعی تصویربرداری پزشکی است که تصویر قسمتی از بدن را به کمک اشعه ایکس بر روی مانیتور نشان می‌دهد. در طی انجام تصویر برداری به روش فلوروسکوپی، یک پرتو اشعه ایکس از بدن عبور می‌کند. تصویر به یک مانیتور مخابره می‌شود تا حرکت یک قسمت از بدن با جزئیات قابل مشاهده باشد.

فلوروسکوپی به عنوان یک ابزار تصویربرداری، پزشکان را قادر می‌سازد تا بسیاری از سیستم‌های بدن از جمله سیستم‌های اسکلتی، گوارشی، ادراری، تنفسی و تولید مثلی را بررسی کنند. این روش تصویربرداری ممکن است برای ارزیابی نواحی خاصی از بدن، از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل، و همچنین اندام‌های جامد مانند قلب، ریه یا کلیه‌ها انجام شود.

مرکز رادیولوژی مجتمع صدر به عنوان یکی از معتبرترین و بهترین مرکز رادیولوژی در شمال تهران آماده انجام فلوروسکوپی با پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها برای تمامی بیماران است.

کاربردهای فلوروسکوپی

این روش تصویر برداری پزشکی نقش ارزنده‌ای در پیشگیری از مشکلات سلامتی و تشخیص بیماری‌ها دارند. در طول مدت اقامت در بیمارستان یا به صورت سرپایی در کلینیک، پزشک ممکن است از شما بخواهد که فلوروسکوپی را برای تعیین نوع بیماری و شیوه درمان آن انجام دهید.

فلوروسکوپی مزایای زیادی نسبت به روش‌های جراحی تهاجمی دارد زیرا به یک برش کوچک نیاز داشته و خطر عفونت و زمان بهبودی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

پزشک می‌تواند به هر یک از دلایل زیر از این روش تصویر برداری استفاده کند:

 • جراحی ارتوپدی، مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی
 • قرار دادن لوله در بدن
 • مشاهده جریان خون در اندام‌ها
 • قرار دادن یک نوک لاستیکی در راست روده
 • تصویر برداری با اشعه ایکس از عروق لنفاوی یا خونی، از جمله قلب، پا و عروق مغزی
 • جراحی اورولوژی، مربوط به مجاری ادراری و اندام‌های جنسی
 • کاشت یک دستگاه الکترونیکی کوچک در قفسه سینه
دستگاه مرکز فلوروسکوپی

خطرات فلوروسکوپی چیست؟

 • اگر باردار هستید یا مشکوک به بارداری هستید، باید به پزشک خود اطلاع دهید. قرار گرفتن در معرض اشعه در دوران بارداری برای جنین ممکن است منجر به نقایص مادرزادی شود. بسیاری از پزشکان از سونوگرافی برای بررسی شکم، ناحیه لگن یا قلب استفاده می‌کنند.
 • اگر از رنگ کنتراست استفاده شود، خطر واکنش آلرژیک به رنگ وجود دارد. بیمارانی که به داروها، ید یا لاتکس حساسیت دارند، باید به پزشک خود اطلاع دهند.
 • بیماران مبتلا به نارسایی کلیه یا سایر مشکلات کلیوی باید قبل از انجام فلوروسکوپی به پزشک خود اطلاع دهند.
 • آسیب‌های ناشی از تشعشع به پوست و بافت‌های زیرین، ممکن است باعث ابتلا به سرطان شود.
 • اثرات سلامتی که ممکن است پس از قرار گرفتن در معرض زیاد در معرض پرتوهای یونیزان مانند قرمزی حاد پوست و ریزش مو رخ دهد.

این شیوه تصویربرداری پزشکی ممکن است به صورت سرپایی یا به عنوان بخشی از اقامت شما در بیمارستان انجام شود. روش‌ها ممکن است بسته به شرایط شما و شیوه‌های پزشک شما متفاوت باشد.

مزایای تصویربرداری به روش فلوروسکوپی چیست؟

برخی از مزایای رایج فلوروسکوپی عبارتند از:

 • در این روش، پزشک به شما مایعی می‌دهد که باریم در آن وجود دارد. باریم در تصویربرداری به روش فلوروسکوپی نشان داده می‌شود و به پزشک اجازه می‌دهد نحوه حرکت مایع را در دستگاه گوارش شما بررسی کند.
 • ممکن است پزشک شما نیاز داشته باشد که کاتتر را در قسمتی از بدن که دارای مشکل است وارد کند. این شیوه تصویربرداری به پزشک شما کمک کند تا مسیر حرکت کاتتر در داخل بدن شما را بررسی کند. این آزمایش به ویژه برای قرار دادن کاتتر در عروق خونی، مجاری صفراوی و سیستم ادراری مفید است.
 • استنت وسیله دیگری است، که ممکن است در بدن شما قرار بگیرد. فیلم فلوروسکوپی به پزشک شما امکان ردیابی استنت در رگ خونی شما را فراهم می‌کند.
 • سی تی آنژیوگرافی آزمایشی است که به پزشک اجازه می‌دهد از رگ‌های خونی و اندام‌های شما تصویر بگیرد تا ببیند چگونه خون در آنها جریان دارد. فلوروسکوپی می‌تواند به عنوان بخشی از آنژیوگرافی به کمک جراح شما بیاید.
 • اگر نیاز به ترمیم یا تعویض یکی از مفاصل خود دارید، یا قسمتی از استخوان شما دچار شکستی شده است، که نیاز به جراحی دارد. این شیوه تصویربرداری پزشکی می‌تواند به پزشک کمک کند تا از مفاصل یا استخوان شما تصویربرداری کند.
سی تی آنژیوگرافی قلب

مراحل انجام فلوروسکوپی چیست؟

 1. از شما خواسته می‌شود هر گونه لباس یا جواهراتی را که ممکن است با نوردهی ناحیه بدن که قرار است مورد بررسی قرار گیرد، تداخل ایجاد کند، کنار بگذارید.
 2. اگر از شما خواسته شود لباس را دربیاورید و لباسی مخصوص به شما داده می‌شود تا بپوشید.
 3. ممکن است از شما خواسته شود در حین انجام فلوروسکوپی، در موقعیت‌های مختلفی قرار بگیرید و قسمت خاصی از بدن خود را حرکت دهید یا نفس خود را در برای مدتی حبس کنید.
 4. دستگاه اشعه ایکس ویژه برای تولید تصاویر فلوروسکوپی از ساختار بدن مورد بررسی برای درمان استفاده خواهد شد.
 5. نوع عمل انجام شده و قسمتی از بدن که معاینه می‌شود، مدت زمان عمل را تعیین می‌کند.

بعد از انجام فلوروسکوپی چه می‌شود؟

برخی از روش‌ها مانند کاتتریزاسیون قلبی، به یک دوره نقاهت چند ساعته با بی‌حرکتی پا یا بازو در جایی که کاتتر وارد شده است، نیاز دارند. البته سایر روش‌ها ممکن است به زمان کمتری برای بهبودی نیاز داشته باشند.

اگر بعد از رفتن به خانه احساس درد، قرمزی یا تورم داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است نشانه عفونت یا نوع دیگری از واکنش باشد.

معرفی بهترین مرکز فلوروسکوپی

اگر به دنبال یک مرکز فلوروسکوپی مناسب هستید، مجتمع پزشکی صدر که یکی از مجهزترین مراکز پزشکی غیر بیمارستانی در شمال تهران را از دست ندهید.. برای ثبت نوبت به صورت آنلاین، وارد صفحه نوبت دهی آنلاین شوید.

برچسب‌ها: رادیولوژی

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

درباره رادیولوژی استخوان بیشتر بدانید

درباره رادیولوژی استخوان بیشتر بدانید

رادیولوژی استخوان که از آن با عنوان رادیوگرافی استخوان نیز یاد می‌شود؛ از دوز بسیار کمی از پرتوهای اشعه ایکس برای تولید تصاویر از هر استخوان بدن مانند استخوان دست، پا، ستون فقرات و لگن استفاده می‌کند.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید