تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی چیست؟
تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی

اصطلاحات رادیولوژی و رادیوگرافی کاملا مشابه به نظر می رسند و بدیهی است که بین این دو اشتباه گرفته شود. به طور کلی رادیولوژی شاخه‌ای از پزشکی است که در آن بیماری‌ها بر اساس نتایج رادیوگرافی تشخیص و درمان می‌شوند.

رادیولوژی چیست؟

همان طور که در بخش مرکز رادیولوژی توضیح دادیم، رادیولوژی شاخه‌ای از علم پزشکی است که با استفاده از روش‌های تصویربرداری تشخیصی، بررسی، تشخیص و درمان بیماری‌ها را آسان می‌کند. رادیولوژیست یک متخصص دارای تحصیلات کامل پزشکی در زمینه رادیولوژی است.

رادیوگرافی چیست؟

رادیوگرافی اما هنر و دانش استفاده از پرتوهایی مانند اشعه اکیس یا اشعه گاما برای به دست آوردن تصاویری از بافت، اندام، استخوان و عروق‌های بدن است. رادیوگرافر که به عنوان تکنسین رادیولوژی شناخته می‌شود، یک متخصص پزشکی است که تصویربرداری اندام‌های داخلی بدن را با دستگاه‌هایی مانند اشعه ایکس، سی تی، ام آر آی و غیره انجام می‌دهد.

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی چیست؟

در حقیقت رادیولوژی و رادیوگرافی را می‌توان دو روی یک سکه در نظر گرفت زیرا هر دو کاملاً به هم مرتبط هستند. بدون رادیوگرافی، رادیولوژی نمی‌تواند انجام شود و برعکس.

تفاوت رادیولوژی و رادیوگرافی در این است که رادیولوژی مطالعه‌ی درمان و تشخیص بیماری‌ها بر اساس تصاویر به دست آمده است. در حالی که رادیوگرافی روشی برای به دست آوردن تصاویر اسکن شده از اندام و بافت‌های داخلی بدن می‌باشد.

ما در مرکز رادیولوژی و رادیوگرافی صدر، یکی از مجهزترین و بهترین مرکز رادیولوژی شمال تهران، تمامی خدمات رادیولوژی و تصویربرداری پزشکی را با مجرب‌ترین رادیولوژیست‌های کشور ارائه می‌دهیم.

تفاوت بین رادیولوژیست و رادیوگرافر

اگرچه رادیولوژیست و رادیوگرافرها هر کدام نقش مهمی در استفاده از روش‌های تصویربرداری پزشکی دارند، اما مسئولیتها، آموزش‌ها و فرصت‌های آنها متفاوت است. یکی از تفاوت‌های بزرگ، میزان تحصیلات و مدت آموزش لازم برای کار در هر یک از حرفه‌ها است.

رادیولوژیست‌ها پزشکانی هستند که در استفاده از روش‌های تصویربرداری پزشکی برای تشخیص و درمان افراد تخصص دارند. آنها معمولاً خودشان تصویربرداری از بیمار را انجام نمی دهند؛ بلکه تصاویر به دست آمده را بررسی و تفسیر می‌کنند.

رادیوگرافرها اسکن های تصویربرداری را انجام می‌دهند ولی نتایج را تفسیر نمی‌کنند.

با مرجعه به مرکز رادیولوژی مجتمع صدر تهران می‌توانید از تمامی خدمات رادیولوژی و رادیوگرافی با بالاترین کیفیت بهره‌مند شوید.

برچسب‌ها: رادیولوژی

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

درباره رادیولوژی استخوان بیشتر بدانید

درباره رادیولوژی استخوان بیشتر بدانید

رادیولوژی استخوان که از آن با عنوان رادیوگرافی استخوان نیز یاد می‌شود؛ از دوز بسیار کمی از پرتوهای اشعه ایکس برای تولید تصاویر از هر استخوان بدن مانند استخوان دست، پا، ستون فقرات و لگن استفاده می‌کند.

1 دیدگاه

  1. مریم طاهری

    با درود سوالی دارم اینکه تفاوت عکس ایستاده و خوابیده در عکس مربوط به تعیین اختلاف طول دو پا چیست؟ و کدام دقیق تر اندازه میگیرد. سپاسگزارم

یک دیدگاه بنویسید