کامپوزیت دندان چیست؟ مزایا و معایب و قیمت
کامپوزیت دندان چیست

روش‌های درمانی و زیبایی دندان‌ها بسیار متنوع است و هرکدام از آن‌ها شیوه‌ی مخصوص به خود را دارند. یکی از این روش‌ها که متقاضیان زیادی دارد، کامپوزیت دندان است. با این روش می‌توان برای اصلاح شکل، رنگ، فاصله‌ای که میان‌ دندان‌ها وجود دارد و به‌طورکلی اصلاح طرح لبخند استفاده کرد. البته بهتر است عوارض کامپوزیت دندان نیز باید توجه داشته باشید و پس از بررسی‌های لازم تصمیم نهایی را یگیرید.

روش انجام کامپوزیت دندان

برای انجام این روش از کامپوزیت که یک ماده خمیری شکل است استفاده می‌شود.

این ماده طیف رنگ متفاوتی دارد و با توجه به نوع دندان خود می‌توانید یکی از این رنگ‌ها را برای روکش کامپوزیت دندان خود انتخاب کنید.

در ادامه دندان‌پزشک یک لایه‌ی نازک از این ماده را روی سطح دندان قرار می‌دهد و به فرم‌دهی آن می‌پردازد. در نهایت دندان‌پزشک برای تثبیت کامپوزیت از نور آبی استفاده می‏کند و با تاباندن آن روی دندان باعث سفت شدن آن می‌شود.

کامپوزیت دندان چیست

آیا کامپوزیت دندان برای شما مناسب است؟

کامپوزیت همانند لمینت دندان یکی از راه‌های آسان برای داشتن دندان‌هایی زیبا است و از آنجایی که به رفع نواقص دندان می‌پردازد، محبوبیت بالایی دارد.

البته باید این نکته را درنظر داشته باشید که کامپوزیت دندان برای پوشش مشکلات حاد مناسب نیست. بنابراین حتماً باید در ابتدا مشکلات اصلی را با نظر دندانپزشک برطرف کنید تا شرایط انجام کامپوزیت برای شما فراهم شود.

از طرفی یکسری موارد باعث می‌شوند که شما کاندیدای مناسبی برای کامپوزیت دندان نباشید، اما این موارد چه چیزهایی هستند؟

·       دندان‌های برجسته

استفاده از روکش کامپوزیت باعث می‌شود که دندان‌های شما جلوتر بیایند و فرم برجسته‌ای پیدا کنند که چنین موضوعی مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. از همین رو دندان‌پزشک در ابتدا شرایط فک و دندان‌های شما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

سپس اگر دندان‌های شما شرایط خوبی داشتند، می‌توانید نسبت به انجام این روش اقدام کنید، اما اگر دندان‌های جلویی دارید به‌سراغ این روش نروید.

·       نامرتب بودن بیش‌ازحد دندان‌ها

اگر دندان‌های شما به‌صورت جزئی نامرتب هستند یا فاصله‌ی کمی میان آن‌ها وجود دارد، می‌توانید با استفاده از کامپوزیت دندان این مشکلات را برطرف کنید. البته اگر وضعیت دندان‌هایتان چندان مناسب نباشد و نامرتبی آن‌ها زیاد باشد، باید از روش‌های دیگری چون ارتودنسی یا ایمپلنت دندان استفاده کنید.

·       عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

مراقبت از دندان‌های کامپوزیت شده بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر شما به‌درستی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکنید، کامپوزیت‌ها زرد رنگ خواهند شد. همچنین شما در خوردن خوراکی‌ها و نوشیدنی‌هایی که رنگدانه‌دار هستند نیز محدود می‌شوید.

بنابراین از خودتان بپرسید که آیا می‌توانید بهداشت دهان و دندان خود را به‌خوبی انجام دهید یا خیر؟! اگر جوابتان به این سوال خیر بود، شما برای انجام کامپوزیت دندان کاندیدای مناسبی نخواهید بود.

در نهایت توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی، به یک کلینیک دندانپزشکی تخصصی مراجعه کنید. دندان‏پزشک با معاینه‏های لازم روی دندان‌های شما، مشخص می‌کند که فرد مناسبی برای انجام کامپوزیت هستید یا خیر.

مزایای کامپوزیت دندان

اگر تصمیم دارید از روش‌های مختلفی که برای زیباسازی دندان‌ها وجود دارد، کامپوزیت را انتخاب کنید، باید در ابتدا با مزایای آن آشنا شوید.

  • کامپوزیت دندان در مقایسه با سایر روش‌هایی که وجود دارد و به آن‌ها اشاره شد، هزینه‌ی کمتری دارد.
  • از آنجایی که مواد کامپوزیت توسط خود متخصص در همان کلینیک آماده و استفاده می‌شود، تعداد جلسات درمانی مربوط به کامپوزیت کم خواهد بود و معمولاً در طی یک جلسه تمام خواهد شد.
  • اگر مشکلی برای کامپوزیت دندان‌ها پیش آید، نیازی نیست آن‌ها را تعویض کنید، زیرا کامپوزیت‌ها قابل ترمیم هستند. بنابراین شما می‌توانید با هزینه‌ای کم مشکل را برطرف کنید.
  • مقاومت و استحکام کامپوزیت بالا است و مشکلی هنگام جویدن غذا و خوراکی‌ها پیش نخواهد آمد.
  • استفاده از کامپوزیت به دندان‌ها ظاهری طبیعی می‌دهد و شما متوجه تفاوت خاصی میان دندان‌های کامپوزیت شده و دندان‌های طبیعی نخواهید شد.
  • برای انجام کامپوزیت، نیازی به تراشیدن دندان نیست، بنابراین نگران آسیب دیدن عاج و مینای دندان خود نباشید.

هزینه کامپوزیت دندان

اکنون که با روش کامپوزیت دندان و مزایای آن آشنا شدید، شاید تمایل پیدا کرده باشید که دندان‌های خود را کامپوزیت کنید. از همین رو باید اطلاعاتی درباره‌ی قیمت کامپوزیت دندان نیز به دست آورید.

در رابطه با این موضوع باید گفت که امکان اظهارنظر قطعی وجود ندارد. دلیل این موضوع این است که قیمت کامپوزیت دندان به نوع کامپوزیت، جلسات، نوع دندان‌ها و کارهایی که در طی درمان انجام می‌شود بستگی دارد.

برای مثال اگر دندان‌پزشک برای شما از کامپوزیت‌های آمریکایی و ژاپنی که بهترین مارک‌های کامپوزیت هستند استفاده کند، شما باید هزینه‌ی بیشتری را بپردازید. البته باید گفت که کامپوزیت‌ها برندهای مختلفی دارند و شما می‌توانید با توجه به هزینه‌ای که می‌خواهید بپردازید، یکی از این برندها را انتخاب کنید.

علاوه‌براین، دستمزد دندان‌پزشک نیز بر هزینه نهایی و قیمت کامپوزیت دندان تاثیر دارد و شما می‌توانید با یک انتخاب درست، بهترین خدمات را با بهترین قیمت دریافت کنید.

مجتمع پزشکی صدر، بهترین کلینیک دندانپزشکی تهران است که می‌توانید آن را انتخاب کنید. دلیل این موضوع این است که در این کلینیک قیمت هر واحد کامپوزیت برابر با () است. بنابراین شما می‌توانید با پرداخت یک هزینه‌ی معقولانه بهترین خدمات مربوط به کامپوزیت دندان را دریافت کنید.

معایب و عوارض کامپوزیت دندان

آشنایی با عوارض کامپوزیت دندان از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا مطلع شدن از عوارض کامپوزیت دندان می‌تواند در تصمیم شما اثرگذار باشد. در ادامه به مهم‌ترین عوارض کامپوزیت دندان می‌پردازیم تا بتوانید آن‌ها را بررسی کنید و تصمیم نهایی خود را بگیرید.

  • کامپوزیت‌ها اگر به‌طور مداوم در تماس با قهوه، چای یا دیگر خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگدانه‌دار قرار گیرند، تغییر رنگ می‌دهند و زیبایی اولیه خود را از دست خواهند داد.
  • از دیگر عوارض کامپوزیت دندان می‌توان به این موضوع که نوشیدنی‌های حاوی الکل می‌توانند باعث نابود شدن آن‌ها شوند اشاره کرد.
  • در مقایسه با روش‌هایی چون لمینت و ایمپلنت، طول عمر و ماندگاری کمتری دارد و باید به شکل بهتری از آن مراقبت کنید تا سالم بماند.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

در ویدیوی بالا می توانید نحوه و مراحل انجام و کاشت کامپوزیت دندان را مشاهده کنید.

اولین و مهم‌ترین مرحله، مشاوره اولیه‌ی فرد خواهد بود. همان‌طورکه گفته شد، بسیاری از افراد کاندیدای مناسبی برای انجام کامپوزیت نیستند. بنابراین لازم است به‌عنوان اولین مرحله به دندان‌پزشک متخصص مراجعه کنید و مطمئن شوید که می‌توانید این درمان را انجام دهید.

اگر در این جلسه مشخص شد که شرایط برای انجام کامپوزیت مناسب است، به‌سراغ دیگر مراحل کامپوزیت خواهید رفت. اما اگر اعلام شود که شما فرد مناسبی برای این روش نیستید، باید مشکل را برطرف کنید. اگر مشکل قابل حل نبود از دیگر روش‌های درمانی و زیبایی مانند بلیچینگ دندان کمک بگیرید.

حال فرض می‌کنیم که دندان‌پزشک بررسی‌های لازم را انجام داد و همه چیز مرتب بود. در این مرحله دندان‌پزشک با شما نوع کامپوزیت و رنگی که می‌خواهید را مشخص می‌کند.

توجه داشته باشید که کامپوزیت دندان معمولاً در یک جلسه قابل انجام است و نسبت به سایر روش‌ها شرایط ساده‌تری دارد.

در نهایت، مواد کامپوزیت به‌مقدار مناسب روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و دندان‌پزشک به فرم‌دهی آن‌ می‌پردازد. باید اشاره کرد که این مواد باید به‌صورت لایه‌ای نازک روی دندان‌ها قرار گیرند تا فرم و ظاهر طبیعی دندان‌ها حفظ شود.

دندان‌پزشک برای سفت کردن مواد از نور آبی با طول موج مناسب استفاده می‌کند و با این کار انجام کامپوزیت به پایان می‌رسد.

مراقبت‌های بعد از انجام کامپوزیت دندان

از آنجایی که احتمال تغییر رنگ کامپوزیت‌ها وجود دارد، توصیه می‌شود بعد از انجام کامپوزیت دندان به بهداشت دهان و دندان خود توجه بیشتری داشته باشید.

همچنین شما باید مصرف مواد رنگی را نیز کاهش دهید تا کامپوزیت‌ها مدت‌زمان طولانی‌تری سالم و درخشان باقی‌ بمانند.

کامپوزیت‌ها نباید بیش‌ازحد در معرض فشار قرار گیرند. یعنی شما نباید با دندان‌های کامپوزیت شده کارهایی چون جویدن ته مداد، شکستن مغز و مواردی این چنینی را انجام دهید. البته باید گفت کامپوزیت‌ها قابل ترمیم هستند، اما شما باید دوباره هزینه و زمانی را صرف این موضوع کنید، درصورتی که می‌توانید با مراقبت از دندان‌ها جلوی چنین مشکلی را بگیرید.

انواع کامپوزیت دندان

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان برای تمام دندان‌ها، چه عقبی و چه جلویی قابل اجرا است. البته نکته‌ای که اهمیت دارد این است که برای هرکدام از دندان‌ها از ماده کامپوزیت مخصوصی استفاده شود.

به‌طورکلی انواع کامپوزیت در چهار دسته تقسیم‌بندی می‌شود که این چهاردسته عبارتند از کامپوزیت هیبرید، میکروفیلد، نانوفیلد و Ips.

دقت داشته باشید که هرکدام از این کامپوزیت‌ها ویژگی‌های متفاوتی دارند و بسته به این ویژگی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

برای مثال کامپوزیت دندان‌های پشتی باید با مواد مستحکم انجام شود. زیرا این دندان‌ها بیشتر برای خوردن استفاده می‌شوند و اگر مقاومت کافی نداشته باشند، دچار شکستگی خواهند شد. از همین رو از میان انواع کامپوزیت دندان از نوع هیبرید استفاده می‌شود، زیرا ذرات بزرگ‏تری دارد و می‌تواند استحکام لازم را به دندان‌ها بدهد.

کلینیک دندانپزشکی تخصصی صدر

اگر شما یک مرکز مطمئن و حرفه‌ای را برای انجام کامپوزیت دندان انتخاب کنید، می‌توانید از بابت نوع مواد و روند انجام کامپوزیت مطمئن باشید.

مجتمع پزشکی صدر از کادر مجرب و حرفه‌ای برخوردار است و شما می‌توانید 0 تا 100 درمان را با خیال راحت به این کلینیک بسپارید. همچنین می‌توانید قبل از مراجعه تم بگیرید و درخواست مشاوره داشته باشید تا راهنمایی‌های لازم صورت گیرد و بهترین نتیجه حاصل شود.

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

0 دیدگاه

ترک بک ها/پینگ بک ها

  1. درباره کامپوزیت ونیر بیشتر بدانید - مجتمع جامع پزشکی صدر - […] در مقایسه با سایر روش‌های دندانپزشکی زیبایی، کار با کامپوزیت دندان ساده‌تر است. زیرا کامپوزیت ونیر از یک رزین…

یک دیدگاه بنویسید