راه های تضمینی افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان
افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان

‌رازهای افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان

در این مقاله به راهکارهای موثر و کاربردی برای افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان اشاره خواهیم کرد. اگرچه روکش کامپوزیت قابل ترمیم است، اما می‌توانید به کمک رعایت اصول مشخصی طول عمر آن را افزایش دهید و از مراجعه مداوم به مرکز دندانپزشکی خلاص شوید.

وجود دندان‌های آسیب‌دیده، ناسالم، شکسته، بیرون‌‏زده، لکه‌دار، تغییر رنگ‎ داده، کوچک یا خیلی کوتاه می‌تواند باعث کاهش اعتماد‌به‌نفس شود. اگرچه کامپوزیت دندان یک راه‌حل دائمی برای رفع این مشکلات نیست، اما به مدت 6 تا 10 سال می‌تواند رضایت خاطر شما را جلب کند.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یا باندینگ کامپوزیت، یکی از تکنیک‌های جدید دندانپزشکی است که با اعمال مستقیم رزین همرنگ روی دندان‌ها انجام می‌شود. در واقع رزین کامپوزیت می‌تواند با ساختار طبیعی دندان شما ترکیب شده و عیوب آن را برطرف کند.

به‌لطف این روش بدون درد و کم‌تهاجمی، می‌توانید خیلی سریع ظاهر لبخند خود را اصلاح کنید. نیازی به بی‎حسی یا بیهوشی ندارد و اغلب تنها در یک جلسه انجام می‎شود. دقیقاً برخلاف ایمپلنت دندان که باید چندین جلسه مراجعه کنید، زیرا روکش‌های سرامیکی در لابراتوآر تهیه می‏شوند.

قبل از اعمال کامپوزیت، دندانپزشک کمی سطح مینای دندان را می‌تراشد تا از حالت صیقلی بودن خارج شود و اتصال رزین محکم‌تر برقرار شود. رزین کامپوزیت ساختار بتونه‌ای دارد و پس از قالب‌گیری و شکل‌گیری صحیح آن روی هر دندان، به کمک نور لیزر یا فرانبفش بافت سختی می‌گیرد.

افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان

میزان ماندگاری انواع کامپوزیت دندان

جالب است بدانید که در حال حاضر انواع کامپوزیت وجود دارد که هرکدام طول عمر مشخصی به شرح زیر دارند:

  • ریزدانه (میکروفیل‌). طول عمر این نوع کامپوزیت، کمتر از 2 تا 3 سال است.
  • درشت‌دانه (ماکروفیل). این نوع می‌تواند حدود 5 سال دوام بیاورد. اگرچه که پولیش یا ترمیم آن کمی برای دندانپزشک دشوار است.
  • میکروهیبرید. ماندگاری میکروهیبرید حدود 6 تا 8 سال است. زیرا حاوی میزان زیادی فیلر است و مقاومت بالایی در برابر سایش دارد.
  • نانوکامپوزیت. به‌دلیل قدرت اتصال زیاد ذرات این نوع کامپوزیت، قیمت بالایی دارد و بین 8 تا 10 سال دوام می‌آورد.

علاوه‌بر نوع کامپوزیت، عوامل زیر نیز روی ماندگاری کامپوزیت دندان موثر هستند:

محل نصب کامپوزیت

تجربه نشان داده است که روکش کامپوزیت‌ روی دندان‌های جلویی بیشتر از دندان‌های عقبی یا دندان‌های کناری دوام می‌آورد.

سلامت و استحکام دندان

اصولاً هرچه مینای دندان قوی‎تر و سالم‎تر باشد، می‌تواند برای مدت زمان طولانی‌تری باندینگ کامپوزیت را حفظ کند. این مساله روی افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان واقعاًً موثر است و باید از قبل توسط دندانپزشک بررسی شود.

سبک زندگی و عادات فرد

همان‌طور که می‌دانید، مراقبت صحیح از دندان‌ها، رعایت بهداشت دهان و دندان، عدم مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های مضر مانند نوشابه‌های گازدار و ترک عادات ناسالمی مانند دندان‌قروچه یا جویدن ناخن به افزایش ماندگاری کامپوزیت کمک می‌کنند.

چندین راه تضمینی افزایش ماندگاری کامپوزیت دندان

بهتر است بدانید که مدت ماندگاری کامپوزیت دندان تا حد زیادی به خود شما بستگی دارد. برای اطمینان از این مساله توصیه می‌کنیم که به راهکارهای زیر توجه کنید:

حتما یک یا دو بار در روز مسواک بزنید

با انجام این کار دیگر ذرات ریز مواد غذایی که باعث ایجاد لکه یا پوسیدگی می‌شوند، روی دندان‌ها باقی نمی‌مانند. بهتر است بعد از کامپوزیت، از مسواک نرم و یک خمیر دندان حاوی فلوراید و مخصوص دندان‌های حساس استفاده کنید.

یک یا دوبار در روز به شکل صحیحی از نخ دندان استفاده کنید

نخ دندان کشیدن تکنیک خاص خود را دارد و اگر در مورد شیوه کار خود مطمئن نیستید، حتما با دندانپزشک مشورت کنید.

بهتر است سیگار کشیدن و جویدن تنباکو را کنار بگذارید

محققان ثابت کرده‌اند که مصرف دخانیات و مواد مخدر، برای سلامت عمومی به‌خصوص سلامت دهان و دندان مضر است و حتی تأثیر بسیار نامطلوبی روی دندان‌های کامپوزیت‌شده شما دارد.

از جویدن مواد غذایی یا اشیا سفت اجتناب کنید

جویدن مواد غذایی مانند آب‌نبات، ته‌دیگ، یخ و ناخن می‌تواند باعث اعمال فشار بیشتر روی دندان‌های کامپوزیت‌شده شود و احتمال ترک‌خوردگی یا شکستگی روکش را افزایش دهد.

توصیه می‌کنیم که بسته‌های مواد غذایی را نیز با دندان خود باز نکنید، جویدن کلاهک قلم و جویدن ناخن را کنار بگذارید، اگر عادت به دندان‌قروچه دارید از محافظ دهان استفاده کنید یا برای ترک آن با دندانپزشک مشورت کنید.

سعی کنید مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین و اسیدی را کاهش دهید

زیرا ممکن است با وجود روکش کامپوزیت، ذرات آن‎ها راحت‌تر بین دندان‌ها گیر کنند و با خطر پوسیدگی دندان مواجه شوید. از طرفی، مواد غذایی شیرین و اسیدی به‌دلیل ساختار مخرب خود می‌توانند به‌مرور بافت رزین کامپوزیت را تجزیه کنند.

از مصرف مداوم قهوه، چای و نوشابه پرهیز کند

به طور کلی، نوشیدنی‌ها و مواد غذایی که می‌توانند دندان‌های طبیعی را لکه‌دار کنند یا باعث تغییر رنگ آن‎ها شوند، قدرت ایجاد چنین تغییراتی روی روکش کامپوزیت را نیز دارند.

پیشنهاد می‌کنیم اگر نمی‌توانید به طور کامل از مصرف آن‎ها اجتناب کنید، حتماً بلافاصله پس از خوردن آن‌ها دهان و دندان‌های خود را بشویید. نوشیدن نوشیدنی‌های گازدار یا حاوی رنگدانه با نی نیز فکر خوبی است.

مراجعه منظم به دنداپزشکی را فراموش نکنید

برای افزایش ماندگاری کامپوزیت لازم است هر 6 ماه یکبار برای معاینات منظم و تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها و کامپوزیت تحت نظر دندانپزشک اقدام کنید. این کار روی شناسایی به‌موقع مشکلات باندینگ کامپوزیت و به طور کلی افزایش طول عمر آن بسیار موثر است.

مراجعه به مرکز دندانپزشکی کلینیک صدر

حتی اگر شما از بهترین نوع کامپوزیت یعنی نانوکامپوزیت برای بهبود سلامت دندان و ظاهر لبخند خود استفاده کنید، برای افزایش طول عمر آن باید به نکات ذکرشده در این مقاله توجه کنید. می‎توان گفت که مدت زمان ماندگاری کامپوزیت دندان کاملا تحت کنترل شما و دندانپزشک شما است.

مرکز دندانپزشکی مجتمع پزشکی صدر به‌دلیل برخورداری از بهترین کادر درمان و تجهیزات حرفه‎ای، به‌عنوان بهترین کلینیک دندانپزشکی در تهران شناخته شده است. از این فرصت برای انجام کامپوزیت و دیگر خدمات دندانپزشکی و مشاوره در مورد راه تضمینی افزایش ماندگاری کامپوزیت استفاده کنید.

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

رزین کامپوزیت چیست؟ انتخاب بهترین نوع

رزین کامپوزیت چیست؟ انتخاب بهترین نوع

رزین کامپوزیت به دسته‌ای از پرکننده‌های دندانی با مواد معدنی و مونومرها اطلاق می‌شود که با استفاده از پرتوهای آبی تولید شده در دستگاه لایت کیور روی سطح دندان‌ها سفت می‌شود. این نوع رزین اغلب به رنگ دندان است و در ترمیم و اصلاح دندان‌های پوسیده از آن استفاده می‌شود.

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید