بیوپسی تحت هدایت سی تی اسکن

سی تی اسکن نوع خاصی از روش تصویربرداری با اشعه ایکس است. این روش می‌تواند قسمت‌های مختلف بدن مانند مغز، ستون فقرات، قفسه سینه، شکم و مفاصل را بررسی کند. معمولاً داده‌ حاصل از آن در مجموعه‌ای از تصاویر مقطعی ثبت و در نهایت به‌صورت یک تصویر سه‌ بعدی از ناحیه مورد بررسی ارائه می‌شود. همچنین بیوپسی یا نمونه‌ برداری آزمایشی است که برای بررسی ماهیت یک توده یا ناحیه غیرطبیعی در بدن انجام می‌شود. در این روش پزشک با استفاده از نوع خاصی از سوزن، تکه کوچکی از بافت مشکوک را بر می‌دارد. سپس آن را به آزمایشگاه پاتولوژی (آسیب‌شناسی) ارسال می‌کند.

معمولاً برای هدایت دقیق سوزن به داخل بدن در حین بیوپسی، روش سونوگرافی به کار گرفته می‌شود. اما برای بیوپسی ریه و استخوان اغلب از بیوپسی تحت سی تی اسکن استفاده می‌شود. زیرا اسکن سی تی تصاویر دقیق‌تری از بافت‌های سخت بدن مانند استخوان ارائه می‌دهد

مزایا و کاربردهای بیوپسی تحت سی تی اسکن

در حین نمونه‌ برداری تحت گاید سی تی اسکن، از یک دستگاه سی تی برای موارد زیر استفاده می‌شود:

  • بررسی موقعیت دقیق سوزن بیوپسی
  • وارد کردن دقیق سوزن در ناحیه مشکوک یا غیرطبیعی
  • اطمینان از برداشتن قطعه صحیح از بافت

اصولاً این تکنیک توسط رادیولوژیست و به کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. به‌همین‌دلیل، در طول آن احساس ناراحتی و درد نخواهید داشت.

برخی از نمونه‌برداری‌های ساده در عرض 20 دقیقه انجام می‌شوند، اما سایر موارد پیچیده‌تر ممکن است تا یک ساعت طول بکشند.

نهایتاً، نمونه‌های بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده و در آنجا توسط پاتولوژیست ارزیابی می‌شوند. در نتیجه، کمک زیادی به پزشک برای تشخیص و درمان صحیح می‌کند.

در واقع، بیوپسی تحت سی تی اسکن یک روش کم‌تهاجمی و جایگزین مناسب برای بیوپسی جراحی باز است. به‌همین‌دلیل، برای انجام آن اغلب نیازی به بیهوشی عمومی نیست و بیمار عوارض کمتر و دوره نقاهت کوتاه‌تری را تجربه می‌کند.

آیا نمونه‌برداری تحت گاید سی تی عوارضی دارد؟

مانند همه دستگاه‌ها که از اشعه ایکس برای تصویربرداری استفاده می‌کنند، استفاده مکرر از دستگاه سی تی اسکن نیز با خطر بروز سرطان همراه است. البته دستگاه‌های مدرن به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که دوز اشعه را برای بیماران تا حد امکان پایین نگه دارند.

همچنین تجهیزات بیوپسی می‌توانند باعث خونریزی، تورم، عفونت و آسیب به سایر ساختارهای بدن شوند. معمولاً درد ناشی از این روش در عرض چند روز برطرف می‌شود و می‌توان فعالیت عادی را از روز بعد از عمل از سر گرفت.

حتماً بخوانید: سی تی اسکن مغز چیست؟

آمادگی لازم برای آزمایش نمونه‌برداری تحت سی تی

ازآنجایی‌که اشعه ایکس می‌تواند به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید یا ممکن است باردار باشید، حتما قبل از انجام بیوپسی با سی تی اسکن به رادیولوژیست اطلاع دهید.

در روز مراجعه برای انجام این روش یا حتی روش‌های ساده‌تر مانند سی تی اسکن شکم، لگن و قفسه سینه، همه وسایل فلزی همراه با خود مانند ساعت، جواهرات، گیره و عینک را درآورید. زیرا باعث تداخل در روند تصویربرداری می‌شوند.

اگرچه نمونه‌ برداری تحت سی تی اسکن در اغلب موارد با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود؛ اما گاهی اوقات ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود. در این صورت، قبل از انجام آزمایش دستورالعمل‌های خاصی در مورد خوردن و آشامیدن از طرف مرکز سی تی اسکن به شما داده می‌شود.

بیوپسی با سی تی اسکن را در کدام مرکز انجام دهیم؟

اگر به‌دنبال یافتن یک مرکز حرفه‌ای برای انجام بیوپسی تحت سی تی اسکن هستید؛ می‌توانید به مرکز تصویربرداری مجتمع پزشکی صدر مراجعه کنید. زیرا این مرکز با برخورداری از بهترین رادیولوژیست‌ها و دستگاه‌های پیشرفته، به‌عنوان یک مرکز بیوپسی تحت سی تی اسکن مجهز و حرفه‌ای در تهران شناخته شده است.

مطمئناً با مراجعه به آن، نگرانی از بابت تجربه عوارض جانبی خطرناک و دریافت نتایج کاذب نخواهید داشت.

برچسب‌ها:

رزرو خدمات مجتمع پزشکی صدر

دسته بندی‌ها

8

سونوگرافی

8

رادیولوژی

8

مغز و اعصاب و روان

8

نوار عصب و عضله

8

سی تی اسکن

8

تومور استخوان

8

ام آر آی (MRI)

8

زنان و نازایی

8

رادیولوژی دندان

8

تصویربرداری پزشکی

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید